geri
CA/Browser Forum Toplantısı
Dünyanın önde gelen Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları’nın (ESHS) ve internet tarayıcısı (browser) firmalarının üyesi bulunduğu CA/Browser Forum toplantısı 24-26 Eylül 2013 tarihlerinde TÜRKTRUST ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleşti.

Yılda üç kez farklı bir ESHS’nin veya internet tarayıcısı firmanın ev sahipliğinde dünyanın çeşitli bölgelerinde gerçekleştirilen CA/Browser Forum toplantılarına Microsoft, Mozilla, Google, Opera gibi internet tarayıcısı firmaların temsilcileri ve Symantec, Digicert, Globalsign, Comodo, Trend Micro gibi elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarının yetkilileri katılıyor. Forum’un daimi üyeleri dışında, elektronik sertifika hizmetlerinin düzenlenmesi ve denetimine ilişkin standartlar yayınlayan ETSI (Avrupa Telekom Standartları Enstitüsü) ve Kuzey Amerika temelli WEBTRUST gibi kuruluşlar ile internet alan adlarının dünya çapındaki yönetiminden sorumlu ICANN gibi kuruluşlar da Forum toplantılarına temsilci gönderebiliyor. Forum’un tüm üyeleri, resmi web sitesinde https://www.cabforum.org/forum.html adresinde yayınlanıyor.

Türkiye’den TÜRKTRUST ve TÜBİTAK Kamu SM gibi özel sektör ve kamu kuruluşlarının üyesi olduğu Forum’un 2013 Sonbahar toplantısı TÜRKTRUST ev sahipliğinde Ankara’da düzenlendi. Böylece ilk kez bir CA/Browser Forum toplantısı Türkiye’de gerçekleştirilmiş oldu. Türkiye’deki e-imza sektörünün düzenleyici ve denetleyici kurumu olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) da Ankara’daki CA/Browser Forum toplantısına katılım sağladı.

CA/Browser Forum toplantısının Türkiye’de gerçekleşmesinin Türkiye bilişim sektörü bakımından çok önemli bir gelişme olduğuna dikkat çeken TÜRKTRUST İş Geliştirme Müdürü N. Atilla BİLER buluşma ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

TÜRKTRUST olarak böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmış olmaktan ve dünyanın önde gelen bilişim sektörü temsilcilerini Türkiye’de ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Ülkemizde son yıllarda hızla gelişmekte olan ve e-dönüşümün anahtarı niteliğindeki elektronik imza ve elektronik sertifika hizmetleri, kuruluşundan bu yana TÜRKTRUST tarafından dünya standartlarında veriliyor. Bu bağlamda hem internet tarayıcısı sağlayıcı firmalarla sürekli iletişim ve iş birliği içinde olmak, hem de ilgili teknik standartlara ve düzenlemelere tam uyum sağlamak gerekiyor. TÜRKTRUST olarak elektronik sertifika hizmetlerindeki bir özel sektör temsilcisi olmanın bilinciyle biz bu misyonu taşıyoruz. Hizmet kalitesini ve güvenliğini en üst düzeyde tutmak için çok yoğun bir çaba harcıyor, ciddi yatırımlar yapıyoruz. Sonuncusuna ev sahipliği yaptığımız CA/Browser Forum toplantılarında, katılımcılar tarafından sektörün değerlendirmesi yapılıyor, güvenlik ve kaliteyi arttırıcı öneriler tartışılıyor, dünya çapında verilen hizmetlerin belirli bir düzeyin üzerinde olması ve standartlaştırılması için çalışmalar yapılıyor. Son yıllarda TÜRKTRUST olarak üyesi olduğumuz bu Forum’un toplantılarına ve telekonferans görüşmelerine aktif olarak katılıyor ve katkı sağlıyoruz. 24-26 Eylül 2013 tarihlerinde Ankara’da düzenlediğimiz toplantıya dünyanın önde gelen internet tarayıcısı firmalarının ve elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarının yanı sıra, aralarında TÜBİTAK Kamu SM’nin de olduğu yerli ESHS’lerin ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun da katılmasının, Türkiye’nin bu sektörde dünya çapında önemli bir yer edinmesine katkı sağladığını değerlendiriyoruz.”

Müşteri Hizmetleri 0850 222 444 6