geri
Kamuoyu Açıklaması - 2
3 Ocak 2013 tarihinde, Türkiye saatiyle 20:00’de ilk olarak Microsoft tarafından açıklanan, izleyen saatlerde Google, Mozilla ve diğer İnternet tarayıcısı üreticilerinin de kendi sayfalarında duyurduğu “hatalı SSL sertifikası” üretimi hakkındaki kamuoyu açıklamamız, 4 Ocak 2013 tarihinde saat 11:40’da web sitemizden yayınlanmıştır. Aynı gün içinde, sürecin gelişimi ve hatanın kaynağı konusundaki teknik açıklamamız ve ilgili diğer bağımsız İnternet bağlantıları, kamuoyuyla web sitemiz üzerinden paylaşılmıştır. Bu bilgilere İngilizce web sitemizde de yer verilmiştir. Sosyal medyada Türkçe ve İngilizce bildirimler de yapılmaktadır.

Web sitemizde yayınlanan teknik açıklama ve yer alan bağımsız İnternet bağlantıları, elde edilen bilgilere bağlı olarak 4 Ocak 2013 tarihinde birkaç kez güncellenmiştir. Aynı gün içinde yerli ve yabancı basına da doğru bilgi akışının sağlanması için çalışmalar yürütülmüştür. Güncel bilgi akışı faaliyeti sürdürülmeye devam edecektir.

Geçen kısa süre içinde, basın ve yayın kuruluşları dâhil, yerli ve yabancı pek çok kişi ve kurum olayın ele alınışını takdirle karşılamış, kamuoyuyla bilgi paylaşımı için destek olmuş ve olayın doğru anlaşılması için katkı sağlamıştır.

Bununla birlikte, yayınlanan bazı haberlerde ve sosyal medya yazılarında, eksik veya yanlış ifadeler kullanıldığı, tarafsızlık ve uzmanlık ilkeleri gözetilmeksizin sansasyonel kaygılarla gerçeğin saptırıldığı görülmüştür. Yerli ve yabancı basında yer alan benzeri haberlerin düzeltilmesi yolundaki girişimlerimiz devam etmektedir. Şirketimizin ve olayda adı geçen kamu kurumlarının itibarını zedeleyecek, dayanaktan yoksun yakıştırma veya suçlamalar içeren ifadelerin kullanılması uygunsuz ve haksızdır.

Gelişen olayda kötü niyet, sahtecilik veya başka hiçbir suç unsurunun bulunmadığını, sistemlerimize bir saldırı veya müdahalenin söz konusu olmadığını bir kez daha vurgulamak isteriz.

TÜRKTRUST sadece Türk kamuoyuna karşı değil, tüm İnternet kullanıcılarına karşı sorumluluk bilinci içinde, açıklık ve şeffaflıkla bu süreci yönetmeyi sürdürecektir. Şirketimiz, dünya standartlarında teknoloji geliştiren ve katma değerli hizmetler üreten saygın bir Türk şirketi olma hedefi doğrultusunda çalışmalarına devam etmektedir.

Saygılarımızla,

TÜRKTRUST A.Ş.

Müşteri Hizmetleri 0850 222 444 6